Wymiana językowo-kulturowa Warszawa – Cologna Veneta

I znów w tym roku nasi licealiści ruszyli na podbój Włoch. Dzieje się tak już od ponad 30 lat, tj. od kiedy rozpoczęły się wymiany językowe z liceum „Parini” w Mediolanie organizowane dla uczniów uczących się języka włoskiego. Potem rokrocznie nasi licealiści wyjeżdżali do różnych, pięknych miast takich jak Rzym, Mantua czy Piza. Nie zabrakło nas nawet na Sycylii.

W tym roku gościliśmy w Cologna Veneta i było to już nasze trzecie spotkanie z Liceum „Roveggio” i malowniczym, średniowiecznym miasteczkiem. I tym razem nasz pobyt w jednym z najpiękniejszych regionów Włoch – Veneto trwał tydzień. Jak przystało na prawdziwą wymianę młodzież włoska gościła swoich partnerów we własnych domach, co pozwalało na nawiązanie bliższej znajomości, poznanie trybu życia i zwyczajów, a także, a może przede wszystkim, na realizowanie najważniejszego celu wymiany, czyli pokonanie lęku przed posługiwaniem się językiem obcym. A lęk był i to duży, ale dla wielu uczniów trwał krótko i okazało się, że można porozumieć się także po włosku!

W czasie tygodniowego pobytu we Włoszech mieliśmy okazję poznać takie magiczne miasta jak Werona, Wenecja, Sirmione nad Jeziorem Garda, Vicenza, Arqua Petrarca – miasto Petrarki czy Imperiale – dom wielkiego włoskiego pisarza Gabriela D’Annunzio. Ale równie ważna jak zabytki była serdeczność i gościnność jaką po raz kolejny odczuliśmy ze strony młodzieży i jej rodzin. Zapamiętamy wspaniałą atmosferę naszej kolacji powitalnej i pożegnalnej. Miło było też być powitanym w ratuszu miasta przez Panią burmistrz i poczuć się prawie gościem honorowym miasta. Jednym słowem przywieźliśmy z Włoch niezapomniane wspomnienia, które zostaną z nami na długo.

My też nie pozostaliśmy dłużni i przygotowaliśmy dla naszych gości bogaty program na czas ich pobytu w Polsce. Zwiedziliśmy z nimi Warszawę, Kraków, Wieliczkę, Gdańsk i Sopot. Warszawa urzekła ich nowoczesnością, przestrzenią i dużą ilością parków i zieleni. Gdańsk zachwycił ich niepowtarzalnym klimatem północnych miast. W muzeum w Oświęcimiu natomiast przeżyli chwile prawdziwych wzruszeń i zadumy. Wyjechali z Polski szczęśliwi, co było także wielką zasługą naszej młodzieży i ich rodzin.

Nauczyciele włoscy już myślą o kolejnym spotkaniu. Do zobaczenia za rok!

Skip to content