Dyplomacja i zadania realizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych to zagadnienia, które uczniowie klasy 4 LO im. Stefana Batorego mogli poznać uczestnicząc (w sobotę 16 listopada 2024) w obchodach Dnia Służby Zagranicznej w gmachu MSZ.
Dzień Służby Zagranicznej upamiętnia rocznicę wysłania depeszy informującej o powstaniu Państwa Polskiego przez Naczelnego Dowódcę Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego w dniu 16 listopada 1918.
Wizyta w MSZ była dla młodzieży okazją do poznania historii polskiej służby zagranicznej, poznania specyfiki pracy dyplomatycznej na różnych stanowiskach i w różnych departamentach tego urzędu.
Zwiedzanie gmachu MSZ rozpoczęliśmy z przewodnikiem, który zaprosił nas do wielu pomieszczeń zazwyczaj niedostępnych osobom nieupoważnionym, m.in. Gabinet i Salonik Ministra Spraw Zagranicznych.
Na uczniów czekała tego dnia niespodzianka, zostali bowiem zaproszeni do sali im. Jerzego Giedroycia, (w której prowadzone są rozmowy plenarne w MSZ) na spotkanie z Panem Markiem Prawdą – Wiceministrem Spraw Zagranicznych, który opowiedział o działaniach realizowanych przez resort, specyfice pracy polskich dyplomatów, a także o możliwościach zawodowych jakie daje zatrudnienie w służbie dyplomatycznej i konsularnej.
W dalszej części wizyty uczniowie zobaczyli inne reprezentacyjne miejsca gmachu MSZ. Mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami protokołu dyplomatycznego, z zasadami etykiety oraz precedencji.
Mogli obejrzeć archiwalne i aktualne dokumenty dyplomatyczne, a także zapoznać się z historią polskiej Służby Zagranicznej.
Była również okazja przyjrzeć się z bliska oficjalnym notom dyplomatycznym oraz listom uwierzytelniającym. Zaprezentowane zostały oryginały dokumentów z podpisami Królowej Elżbiety II, Joe Bidena czy Papieża Franciszka. Zwiedzających zapoznano z zasadami panującymi w komunikacji dyplomatycznej.
Za pośrednictwem wideokonferencji uczniowie połączyli się z polską placówką dyplomatyczną we Francji – Ambasadą RP w Paryżu, gdzie o charakterze i atrybutach pracy dyplomatycznej opowiedział Pan Piotr Adamiuk – Konsul RP, radca-minister i kierownik Wydziału Konsularnego.
Ważnym punktem Dnia Otwartego w resorcie była wizyta w Centrum Prasowym, gdzie organizowane są spotkania Kierownictwa MSZ z przedstawicielami mediów. Uczniowie wzięli udział w mini konferencji prasowej, a także w konkursach i grach edukacyjnych na temat informacji i dezinformacji we współczesnym świecie mediów.
Dowiedzieli się jak zostać pracownikiem MSZ, jakie są możliwe ścieżki kariery w resorcie oraz jakim wykształceniem należy się legitymować, aby móc pracować w służbie dyplomatycznej. Otrzymali także informatory i materiały edukacyjne, a także nagrody za udział w quizach na temat wiedzy o MSZ – realizowanych zadaniach i podstawach prawnych działalności resortu. Uczniowie II LO znakomicie radzili sobie z trudnymi pytaniami, jedna z uczennic niemal bezbłędnie rozwiązała quiz ze znajomości flag państwowych.
Nad bezpieczeństwem wizyt zaproszonych do MSZ gości czuwała formacja mundurowa SOP
Wizyta uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w MSZ miała głęboki walor poznawczy. Była szczególnie ważna i ciekawa dla osób, które wiążą swoją przyszłość z dyplomacją lub pracą w administracji państwowej.
Iwona Lublińska – opiekun grupy