Szkolne obchody rocznicy Akcji pod Arsenałem

Liceum Stefana Batorego, szkoła bohaterów Kamieni na szaniec, zawsze uroczyście wspomina Akcję pod Arsenałem. Tegoroczne obchody upłynęły pod znakiem zbliżającej się 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Brało w nim udział ponad 300 uczniów, absolwentów oraz nauczycieli naszej szkoły. W tej liczbie również kilku uczestników odbicia „Rudego” z rąk gestapo: Jan Rodowicz „Anoda”, Witold Bartnicki „Kadłubek”, Wiesław Krajewski „Sem”, czy wspominany na początku książki Aleksandra Kamińskiego Jan Wuttke „Czarny Jaś”.

Kulminacją szkolnych obchodów było spotkanie w auli z udziałem zaproszonych gości: Wacława Zawadowskiego, Jacka Bartnickiego, Jana Rodowicza (juniora), Jana Leopolda oraz Mariusza Olczaka, dyrektora Archiwum Akt Nowych. Chór Batorego wykonał trzy utwory: Hej chłopcy, bagnet na broń! Krystyny Krahelskiej, Pałacyk Michla Józefa Szczepańskiego i Do broni Witolda Lutosławskiego. Pan Wacław Zawadowski, wielki przyjaciel szkoły, młodszy brat Andrzeja „Grubego” z klasy „Rudego”, „Alka” i „Zośki” przejmująco opowiedział o swoim innym bracie, Januszu, również batoraku, oraz o jego udziale w powstańczych walkach i tragicznej śmierci. Przewodniczki maturzystki: Julia i Zuzanna w prezentacji przybliżyły postaci innych, mniej znanych batoraków powstańców. Zgodnie z tradycją na koniec uroczystości uczniowie oraz goście złożyli kwiaty i znicze pod tablicami pamięci.

Następnego dnia, 23 marca, szkoła była otwarta dla harcerzy – uczestników Rajdu Arsenał.

Pamięć o Arsenale jest w naszej szkole wciąż żywa i bardzo ważna dla naszej batorackiej tożsamości.