Szkoła pamięta

25.10.2019 r.(piątek) o godz. 12.00, w holu głównym na parterze, pod tablicą pamięci, wszyscy uczniowie i nauczyciele spotkali się aby zapalić znicz i uczcić pamięć naszych bohaterów: nauczycieli, uczniów i pracowników, którzy polegli w czasie II wojny światowej i  zapisali się w historii Szkoły Batorego. 

Stanisław Klimaszewski uczeń z kl. 3B, z koła przewodników szkolnych powiedział m.in. „…Nie jest łatwo być uczniem  szkoły, w której wielkie słowa jak ojczyzna, prawda, dobro, honor, poświęcenie, poszanowanie tradycji nie są tylko słowami, ale doświadczeniem rzeczywistości tej bliższej i dalszej, osobistym przeżyciem każdego kto znajduje się w murach naszej szkoły, które przemawiają z każdego korytarza, z tablic pamiątkowych, z sal batorackiego muzeum. 

Stoimy pod tablicą pamięci naszych bohaterów, którzy oddali swoje życie w czasie II wojny światowej. Wydarzenia jakże odległego dla naszego pokolenia, ale jakże ważnego, kiedy mówimy o kształtowaniu się postaw ludzkich. Potrzeba aby od siebie wymagać, spełniać to co jest słuszne, co jest naszym zadaniem. Kiedy każdy z nas znajdzie jakiś wymiar zadań, które musi podjąć, jakąś słuszną sprawę, jakiś obowiązek, powinność od której nie można się uchylić, jakiś porządek  praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, wtedy spełnimy obowiązek batoraka, na który od zawsze składają się praca oraz wola „by łamać rozumem wciąż nowe zapory, więc naprzód i naprzód bo znak nasz Batory”.

Następnie przedstawiciele młodzieży złożyli kwiaty i zapalili znicz.

Działanie upamiętniające naszych bohaterów odbyło się w ramach akcji „Szkoła pamięta”, w przededniu Dnia Wszystkich Świętych.

Skip to content