Pierwsza edycja konferencji History Slam

W dniu 9 marca odbyła się pierwsza edycja konferencji History Slam. Koordynatorką wydarzenia była nauczycielka historii w Naszym Liceum – Pani Marzena Leśniewska.

Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością prof. Aneta Pieniądz, prodziekan ds. studenckich Wydziału Historycznego UW, wygłaszając wykład inauguracyjny pt.: „Fetysz Historyka”

Każdy z dziesięciu prelegentów miał maksymalnie siedem minut na prezentację wybranych przez siebie tematów poruszających dowolny aspekt historii. W rywalizacji wzięli udział:

• Jan Lorenc – Bitwa o Peleliu – zapomniane piekło Pacyfiku
  • Aleksandra Uss – Afganistan – Cmentarzysko Imperiów
  • Jakub Stroński – Cenzura i muzyka (o polskiej muzyce lat 80-tych)
  • Hanna Mielke – Historia tego co pod spodem
  • Emil Kacperek – Żołnierze na speedzie – narkotyki w wojsku III Rzeszy
  • Ha Ngan Phan – Jak ‘oczarować’ swoja drogę ku władaniu imperium?
  • Wiktor Chojnicki – Bestie, rytuały i tajemnice – rola wydarzeń rdzennych w konfliktach zbrojnych
  • Zuzanna Bogucka – Kobietą jestem ponad miarę swoich czasów
  • Antoni Zabielski – Sekrety stolicy – historia Twierdzy Warszawa
  • Oskar Urban – Jak megalomania kosztowała nas nasz kraj

Wystąpienia oceniane były przez jury w składzie: dr Piotr Kroll – doktor nauk humanistycznych, Dyr. Joanna Szcześniak – Wicedyrektor Szkoły i Koordynator Programu IB, Pani Marzena Leśniewska- nauczycielka historii oraz publiczność, a na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez naszych sponsorów: iPad Air wraz z Apple Pencil, Apple Watch SE, AirPods Pro. Patronat merytoryczny sprawował Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy naszych laureatów:

1. Pierwsze miejsce – Hanna Mielke – Historia tego co pod spodem.
  2. Drugie miejsce – Antoni Zabielski – Sekrety stolicy – historia Twierdzy Warszawa.
  3. Trzecie miejsce – Zuzanna Bogucka – Kobietą jestem ponad miarę swoich czasów

Nagroda publiczności otrzymała Ha Ngan Phan – Jak ‘oczarować’ swoja drogę ku władaniu imperium?

Dziękujemy naszym patronom i sponsorom za wsparcie: Wydziałowi Historii UW, TVP Historia, czasopismu Mówią Wieki, Muzeum Szkolnemu Batorego, Radzie Rodziców oraz Fundacji Społeczności Liceum Batorego.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom a gościom, członkom jury, prelegentom oraz widowni dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu.

Do zobaczenia na kolejnej edycji History Slam!