W ramach budżetu partycypacyjnego, w wakacje 2020 r. na terenie Liceum ukończono odtwarzanie nieistniejącego od wojny Ogrodu Botanicznego, który zniszczony w czasie wojny pozostał przez lata zapomniany. To naprawdę wielka rzecz.
Zabytkowy gmach Liceum Batorego zyskał w ostatnich latach nowy blask, a przywrócona do stanu przedwojennego aula stała się symbolem stulecia szkoły. Jednak koncepcja przestrzenna autorstwa Tadeusza Tołwińskiego obejmowała również ogród botaniczny wkomponowany w otoczenie budynku. Całość nawiązywała do barokowych założeń entre cour et jardin i znakomicie podkreślała historyzujący charakter budynku szkoły.
Przedwojenny ogród, dzieło profesora przyrody Mieczysława Radwańskiego, był bardzo zadbany. Podczas lekcji uczniowie mogli poznawać pojedyncze gatunki i całe zespoły roślinności – w baseniku rośliny wodne, zaś wysokogórskie w urokliwym skalniaku. Rosły tam nawet specjalnie sprowadzone z Tatr szarotki. Obok znalazła miejsce łąka kwietna i pasieka. I dzisiaj brzmi to bardzo nowocześnie.
Ogród Botaniczny Batorego stanie się z pewnością kolejnym ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu nauczycieli i uczniów. Szerokie alejki, ławki, latarnie, odrestaurowany basenik wyglądają przepięknie, zaś ponad 3,5 tysiąca nowych nasadzeń (wśród nich m.in. paprocie, sosny górskie, kosaćce, astry alpejskie, róże, hortensje, rozmaite zioła i – tak jak przed wojną – szarotki) sprawia, że można tu zapomnieć o wielkomiejskim gwarze i pośpiechu. Dla uczniów i nauczycieli ogród jest miejscem do nauki i odpoczynku, a po godzinach pracy szkoły dostępny również dla zwiedzających.