Międzynarodowa Olimpiada Historyczna w Batorym

Tej jesieni w Batorym odbyły się pierwsze w Polsce zawody regionalne Międzynarodowej Olimpiady Historycznej. 5 grudnia gościliśmy młodych historyków z całej Polski i krajów sąsiednich. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. Do mistrzostw europejskich w Genewie kwalifikowały się cztery najlepsze drużyny i czterej najlepsi uczestnicy zawodów indywidualnych.

Bardzo dobrze spisała się ekipa naszych zeszłorocznych laureatów ze Szwajcarii, która w tym roku będzie reprezentowała Batorego w światowym finale Olimpiady Historycznej na Hawajach. Drużyna w składzie: Filip AdamczykPaweł AdamczykKlaudia DadasiewiczJózef Krzyżanowski i Robert Lipiński (klasa 3 IB) pozostała niepokonana aż do finału, w którym zmierzyła się z delegacją amerykańskiej szkoły JFK z Berlina, zdobywając srebrny medal zawodów. Również na trzeciej pozycji znaleźli się reprezentanci Batorego, o rok młodsze uczennice klasy 2 IB: Julia KrasnowskaJoanna Magrel i Lublana Szrom. W tym roku to one będą walczyły w Genewie o kwalifikację do finału w Stanach Zjednoczonych. Sukcesy odnieśliśmy również w zawodach indywidualnych. Złoty medal zdobył Filip Adamczyk, a na czwartym miejscu uplasował się uczeń klasy 2 IB – Kamil Laskowski.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami sprowadzenie Międzynarodowej Olimpiady Historycznej do Polski okazało się strzałem w dziesiątkę. Amerykańscy organizatorzy byli pod wrażeniem skali zainteresowania i wysokiego poziomu zawodów, a uczniowie klas dwujęzycznych i szkół międzynarodowych z naszego regionu z widocznym zapałem i zaangażowaniem rywalizowali o tytuł najlepszych znawców historii powszechnej.

Liczymy na dalsze sukcesy w finale Olimpiady oraz jeszcze liczniejszy udział polskich szkół w przyszłorocznej edycji w Batorym!