Międzynarodowa Konferencja Muzeów Szkolnych w Rydze

Międzynarodowa Konferencja Muzeów Szkolnych w Rydze

W dniach 18-21 kwietnia 2018 r. na zaproszenie Polskiej Szkoły im. Ity Kozakiewicz w Rydze czternastoosobowa grupa przewodników naszego Muzeum Szkolnego wraz z Panią Dyrektor Barbarą Kordas oraz Panem Profesorem Marcinem Mirosem, nauczycielem historii i opiekunem muzeum,  uczestniczyła w Międzynarodowej Konferencji Muzeów Szkolnych z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski oraz trzydniowym programie kulturalnym zorganizowanym przez dyrekcję polskiej szkoły. 

Nasza grupa oprowadzana była po Rydze, przez pełnych pasji przewodników, którzy pokazywali nam interesujące zabytki tego pięknego i jak się okazuje mocno związanego z Polską miasta. Mieliśmy również okazję zwiedzić gmach Uniwersytetu Ryskiego, ryskie Muzeum Wojny oraz muzeum najstarszej szkoły średniej na Łotwie – Gimnazjum nr 1, które kontynuuje tradycje szkoły katedralnej założonej w XIII wieku. Spotkaliśmy się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony Łotyszy oraz innych uczestników konferencji, z którymi wymienialiśmy się doświadczeniami związanymi z prowadzeniem muzeów i promowaniem szkolnej historii. 

Wyjątkową częścią naszej wizyty był dzień spędzony w polskiej szkole im. Ity Kozakiewicz gdzie uczniowie, w większości będący Łotyszami polskiego pochodzenia dzielili się z nami kulturą łotewską i pokazywali nam piękno swojego kraju o trudnej i ciekawej zarazem historii. Pobyt na Łotwie ukoronował wyjazd do przepięknego nadbałtyckiego kurortu w Jurmali, gdzie wyjątkowo dopisała nam pogoda. Całość oprócz poznania Rygi i Łotwy dała naszemu przewodnickiemu gronu możliwość zintegrowania się i lepszego poznania siebie nawzajem oraz dalszą energię do pracy w muzeum.

Maria Giertych

Skip to content