Batory w Singapurze!

W dniach 18-22 stycznia, w Singapurze, odbyła się 8. edycja ISYF (International Science Youth Forum). Forum zorganizowane zostało przez HWA CHONG INSTITUTION i NANYANG TECHNOLOGICAL UNIVERSITY. Uczestniczyły w nim 44 szkoły z 20 państw, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Turcji, Estonii, Francji, Australii, Tajlandii, Malezji i po raz pierwszy z Polski.

Anna Lewandowska i Karolina Kaczmarczyk, uczennice klasy 2 IB, reprezentowały Liceum Batorego, pod nieocenioną opieką Pani Profesor Katarzyny Zaremby.

W ciągu tych 5 owocnych dni dziewczęta brały czynny udział w wykładach i lekcjach przeprowadzonych przez laureatów Nagrody Nobla – Sir Anthony’ego Jamesa Leggetta, Profesora Carlo Rubbia, Profesora Davida Jonathana Grossa, Profesora Ei-ichi Negishi, Profesora Johna Robina Warrena, Sir Tima Hunta, Profesora Jerome’a Issaca Friedmana. Odwiedziły instytucje naukowe – ASTAR, Nanyang Technological University, Institute of Advanced Studies, Medical School, w których przeprowadzały doświadczenia przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii i sprzętu, dzięki czemu poszerzyły swoje horyzonty w zakresie wiedzy biologiczno-chemicznej, pracując między innymi nad następującymi tematami: mutacje genowe, alergie, powstawanie nowotworów, jak również potencjalne możliwości ich leczenia.

Dzięki międzynarodowemu charakterowi tego wydarzenia, Ania i Karolina miały możliwość zetknięcia się z pasjonatami nauk ścislych z najdalszych zakątków świat, nawiązania znajomości, a także przyjaźni.

Zorganizowane w trakcie ISYF tzw. Cultural Hours dały im możliwość poznania kultur różnych państw, jak również przedstawienia Polski od jak najlepszej strony. Z kolei polskie stoisko przygotowane przez Karolinę i Anię na Cultural Exhibition- wystawie kulturalnej kraju, przyciągnęło uwagę ogromnej liczby osób, chętnych zasmakowania naszych narodowych przysmaków, nauczenia się kilku, niekoniecznie prostych słów czy poszerzenia wiedzy o Polsce.

Udział Ani i Karoliny w 8. edycji ISYF był debiutem Polski na tym wydarzeniu. Niezwykła aktywność uczennic na zajęciach, zaangażowanie oraz otwartość na współpracę i nowe znajomości sprawiły, że nasze Liceum zostało zaproszone do współtworzenia przyszłych wydarzeń, jak również uczestniczenia w innych przedsięwzięciach odbywających się w Singapurze!

Skip to content