Apel z okazji Święta Niepodległości

12 listopada 2012 roku w auli odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez klasę Ia liceum pod kierunkiem prof. Joanny Cichockiej. Apel poświęcony był kulturze narodowej, refleksji nad tym, w jaki sposób Polacy dzięki pielęgnowaniu narodowych tradycji zdołali ocalić własną tożsamość w okresie zaborów. Uczniowie przypomnieli najważniejsze dzieła literatury, malarstwa, muzyki, osiągnięcia historiografii, etnografii i szkolnictwa w XIX wieku. Przedstawili prezentację multimedialną oraz recytowali fragmenty poezji patriotycznej. Przypomnieli obrazy Matejki, Gierymskiego, Grottgera, Malczewskiego, fragmenty oper Moniuszki i muzykę Chopina, wiersze Ujejskiego i Mickiewicza, zasługi Oskara Kolberga oraz działalność Liceum Krzemienieckiego i Szkoły Głównej. Zabrzmiały pieśni z powstania listopadowego, styczniowego oraz I wojny światowej. Na pamiątkę uroczystości uczniowie przekazali do biblioteki szkolnej dzieło Seweryny Duchińskiej Królowie polscy w obrazach i pieśniach, którego wznowienie ukazało się w tym roku w serii „Skarby Biblioteki Narodowej”.