100. rocznica inauguracji zajęć w gmachu przy Myśliwieckiej 6

27 września 2024 społeczność szkolna obchodziła 100. rocznica inauguracji zajęć w gmachu przy Myśliwieckiej 6, połączonej z obchodami Święta Szkoły, w rocznicę urodzin patrona szkoły Króla Stefana Batorego.

Uroczystość otworzyła dyrektor Szkoły Barbara Kordas, witając przybyłych na jubileusz gości. Wśród zaproszonych obecni byli:

  • Joanna Gospodarczyk, Dyrektor Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy
  • Magdalena Wojciechowska, zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
  • Rafał Krasuski, zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
  • Krzysztof J. Filipiak, Profesor nauk medycznych doktor honoris causa, absolwent szkoły, fundator nagrody Batorak-Medyk,
  • Urszula Woźniak, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Warszawa Śródmieście
  • Barbara Jurkowska, Przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Warszawa Śródmieście
  • ks. prałat Dr Włodzimierz Artyszuk, proboszcz zaprzyjaźnionej parafii z ulicy Zagórnej
  • Przedstawiciele Stowarzyszenia Wychowanków
  • przedstawiciele Rady Rodziców
  • przedstawiciele Fundacji Społeczności Liceum Batorego z prezesem p. Marcinem Mirosem
  • Profesorowie Liceum Batorego
  • Harcerze Pomarańczarni
  • uczniowie Batoracy i ich rodzice

     

    W swoim przemówieniu Dyrektor Szkoły Barbara Kordas przypomniała krótką historię powstania gmachu przy ulicy Myśliwieckiej 6:

    „… Dzisiaj mija 100 lat od inauguracji zajęć w nowym budynku, który powstawał w latach 1922 –1924 według projektu znanego architekta Tadeusza Tołwińskiego. Wyglądem nawiązuje do pałaców polskich przełomu 16 i 17 wieku. W przestronnym budynku znalazło się miejsce na pracownie przedmiotowe, stołówkę, wielką reprezentacyjną aulę, trawiaste boisko, korty tenisowe, a nawet basen! Koncepcja przestrzenna autorstwa Tadeusza Tołwińskiego obejmowała również ogród botaniczny wkomponowany w otoczenie budynku. Całość nawiązywała do barokowych założeń entre cour et jardin i znakomicie podkreślała historyzujący charakter budynku szkoły, w którym odbywały się lekcje przyrody. Prężnie działała orkiestra, chór, sklepik uczniowski. Uczniowie wydawali profesjonalnie drukowane gazetki.

    … Szkoła miała być wzorcowa i nowoczesna pod każdym względem

    … Dzisiaj nowoczesna baza to także laboratoria chemiczne i biologiczne, pracownie przedmiotowe, sieć komputerów, sprzęt multimedialny, Internet, doskonale wyposażona biblioteka i mediateka, zaplecze sportowe. W tym najważniejsza reprezentacyjna aula, która całkowicie zniszczona w czasie Powstania Warszawskiego, została zrekonstruowana i po stu latach, na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych. przywrócono jej wygląd ten sprzed wojny. Prace rekonstrukcyjne prowadzone w latach 2014 -2019 wykonano staraniem dyrekcji szkoły, absolwentów, rodziców i przyjaciół szkoły przy udziale i pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrzów Dzielnicy Śródmieście, Harcerskiej Fundacji Pomarańczarni, Fundacji Społeczności Liceum Batorego oraz Rady Rodziców.
    W wakacje 2020 r., w ramach budżetu partycypacyjnego, na terenie Liceum ukończono odtwarzanie Ogrodu Botanicznego, który zniszczony w czasie wojny pozostał przez lata zapomniany. Zabytkowy gmach Liceum Batorego, po wielu znaczących remontach zyskał w ostatnich dwóch dekadach nowy blask, a przywrócona do stanu przedwojennego aula, stała się symbolem stulecia szkoły.

    … Tak jak kiedyś, tak i dzisiaj współpraca rodziców, nauczycieli, absolwentów daje niezwykłe wyniki zarówno na polu edukacji jak i sportu, działań kulturalnych i społecznych młodzieży. Te wielkie sukcesy i dokonania Szkoły są możliwe dzięki wielu oddanym i zaangażowanym ludziom. Dlatego też dzisiaj należą się ogromne podziękowania tym wszystkim, którzy tę Szkołę przez lata tworzyli i nadal ją kształtują…”

    Już po raz czternasty Profesor Nauk Medycznych doktor honoris causa Krzysztof J. Filipiak, absolwent szkoły wręczył nagrodę „Batorak – Medyk”. Laureatką nagrody została Weronika Manowska z klasy biologiczno-chemiczno-matematycznej, która z najlepszym wynikiem w 2024 uzyskała indeks Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

    Następnie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, jako jeden z najważniejszych i wzniosłych momentów pobytu uczniów w szkole, to moment publicznego wyznania określonych wartości.

    Po ślubowaniu głos zabrała Dyrektor Biura Edukacji p. Joanna Gospodarczyk, która w imieniu Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego przekazała społeczności szkolnej gratulacje i najlepsze życzenia z okazji jubileuszu. Społeczność szkolna otrzymała również środki na zakup pomocy dydaktycznych.

    W dalszej części obejrzeliśmy przedstawienie o Stefanie Batorym w wykonaniu uczniów klasy drugiej humanistycznej.

    Z okazji 100. rocznicy inauguracji zajęć w gmachu przy Myśliwieckiej 6, Profesor Batorego i opiekun Muzeum Szkolnego Marcin Miros przedstawił prezentację zatytułowaną „ Architektura Gmachu Liceum Stefana Batorego w Warszawie”.

    Na zakończenie wszyscy zajadali się przepysznym tortem z okazji 491. urodzin patrona szkoły.

    Barbara Kordas – Dyrektor

    fot. Magdalena Brzezińska

    Skip to content