15 października 2019
15. października 2019 roku w auli szkoły odbył się koncert fortepianowy z okazji ukończenia rekonstrukcji i przywrócenia jej przedwojennego wyglądu, połączony z zakończeniem obchodów stulecia istnienia Szkoły Batorego.
Koncert został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2019 „Podsumowanie obchodów 100-lecia” oraz ze środków Fundacji Społeczności Liceum Batorego. Partnerem w projekcie była Fundacja Lotto.
W koncercie uczestniczyli zaproszeni goście:
Koncert poprowadził prezes Tadeusz Deszkiewicz – dyrektor Radio Dla Ciebie, absolwent szkoły.
Pianista Piotr Latoszyński, wychowanek szkoły Batorego zagrał utwory Fryderyka Chopina:
Po koncercie Dyrektor Barbara Kordas, inicjatorka odbudowy auli powiedziała m.in.: „Kiedy w 2013 roku, podczas obchodów 95-lecia szkoły zrodził się pomysł rekonstrukcji auli i przywrócenia jej wyglądu sprzed wojny, nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, że uda nam się zrealizować nasz pomysł. Ale dzięki ciężkiej pracy, często bezinteresownej, wielkiemu zaangażowaniu i okazanemu sercu wielu ludzi związanych ze szkołą udało nam się osiągnąć nasz cel.
Prace związane z przywróceniem wyglądu auli, rozpoczęły się już w 2014 r., kiedy uzyskaliśmy zgodę konserwatora zabytków na remont auli i kiedy powstał projekt architektoniczno-budowlany.
W wakacje 2015 r. rozpoczął się remont pierwszej ściany w auli przy wejściu głównym. Zdjęto tynki, wybito zamurowane drzwi, naprawiono elektrykę, następnie położono tynki i wstawiono trzy pary nowych drzwi dębowych oraz boazerię. I tak prace zaczęły nabierać rozmachu…”
Dyrektor Barbara Kordas dziękując tym wszystkim, których praca i dobre serce przyczyniły się do odbudowy auli, wręczyła pamiątkowe dyplomy i powiedziała „Z okazji jubileuszu stulecia szkoły, na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych, prace rekonstrukcyjne wykonano staraniem absolwentów, rodziców i przyjaciół szkoły przy udziale i pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrzów Dzielnicy Śródmieście, Harcerskiej Fundacji Pomarańczarni, Fundacji Społeczności Liceum Batorego oraz Rady Rodziców. W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy.”
Na zakończenie Marcin Miros –nauczyciel historii, opiekun Muzeum Szkolnego i absolwent szkoły, zaprezentował wykład pt. „Architektura gmachu Gimnazjum i Liceum Batorego”, w którym przedstawił m.in. poszczególne etapy remontu auli, trwające od 2014 roku do 2019 roku, i które zostały zakończone w 95. rocznicę inauguracji zajęć lekcyjnych w budynku Szkoły Batorego przy ulicy Myśliwieckiej 6.
W hołdzie przeszłym pokoleniom i dla pożytku potomnych.