24.03.2017

24 marca, w piątek odbyły się szkolne uroczystości rocznicy Akcji pod Arsenałem (26.03.1943). Ta brawurowa akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów była pierwszą tego typu w Warszawie. Doprowadziła do uwolnienia z rąk gestapo Janka Bytnara „Rudego” z rocznika maturalnego 1939. W odbiciu uczestniczyło aż ośmiu batoraków, w tym Tadeusz Zawadzki „Zośka” – dowódca grupy atak i Alek Dawidowski „Alek”, klasowi koledzy „Rudego” i bohaterowie „Kamieni na szaniec”.

Podczas zajęć w klasach uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze fakty związane z Arsenałem, poznali nowe okoliczności i szczegóły Akcji. Najmłodsi gimnazjaliści wzięli natomiast udział w spotkaniu z panią Danutą Rossmanową, łączniczką „Zośki”.

Zwieńczeniem obchodów była akademia w auli. Swoją obecnością zaszczycili nas oprócz wspomnianej pani Rossman, pani Barbara Dziekańska-Borkowska, siostrzenica „Rudego” z synem Julianem – historykiem harcerstwa oraz pan Wacław Zawadowski, który jako dwunastolatek przyjął w swym mieszkaniu ciężko rannego po Arsenale „Alka” i jako pierwszy udzielał mu pomocy. Pan Zawadowski opowiadał o swoich przeżyciach okupacyjnych. Na koniec, zgodnie ze szkolnym zwyczajem, wszyscy udali się pod Tablicę Pamięci, gdzie został odtworzony hymn Szarych Szeregów „I iść będziemy w Polskę…” autorstwa naszego absolwenta Tomasza Jaźwińskiego (zginął podczas wojny), a potem goście złożyli kwiaty i płonące znicze w towarzystwie przedstawicieli klas pierwszych gimnazjum.

 

Cała uroczystość miała podniosły i dostojny charakter dzięki m.in. godnej postawie wszystkich uczniów przez cały czas obchodów.