Zebranie Zarządu (otwarte)

Najbliższe zebranie Zarządu, zawsze otwarte dla wszystkich członków Stowarzyszenia, odbędzie się 19 lutego (wtorek) o 18:00.

Walne Zgromadzenie (nadzwyczajne)

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie odbędzie się 12 stycznia (sobota) 2019 roku o godz. 11:00 w budynku Szkoły. Zostało zwołane na wniosek Komisji Rewizyjnej. Głównym celem Zgromadzenia będzie podsumowanie Zjazdu 100-lecia i rozmowa o rozwoju i celach Stowarzyszenia. Od godziny 10:00 będzie dostępna sala do rozmów nieformalnych oraz możliwość zapłacenia składek członkowskich (gotówką). By wziąć w Walnym Zgromadzeniu aktywny udział (dysponować głosem) wystarczy być członkiem Stowarzyszenia, który opłacił przynajmniej jedną składkę członkowską. Serdecznie zapraszamy!

Planowany porządek obrad

 

1)                 Otwarcie Walnego Zgromadzenia

2)                 Przyjęcie porządku obrad

3)                 Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia

4)                 Wybór Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej i Komisji Wnioskowej

5)                 Merytoryczne sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia ze Zjazdu Stulecia

6)                 Finansowe sprawozdanie Skarbnika Stowarzyszenia ze Zjazdu Stulecia

7)                Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej

8)                Dyskusja nad sprawozdaniami

9)                Głosowanie nad sprawozdaniami

10)             Wolne wnioski i dyskusja

11)             Sprawozdanie Komisji Wnioskowej

12)             Zamknięcie Walnego Zgromadzenia

Wysyłka materiałów zamówionych podczas 100-lecia

Wysyłka jest w tej chwili przeprowadzana.

Pożegnanie Kolegi Eugeniusza Karola Chyłka

16 listopada zmarł nagle i niespodziewanie nasz serdeczny kolega 

profesor dr hab. inż. Eugeniusz Karol Chyłek

absolwent naszego Liceum matura 1968, 

Wydziału Technologii Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Zawodowo nasz Kolega ma wielkie osiągnięcia, o tym napiszą Jego współpracownicy, bliżsi i dalsi znajomi.

Dla nas Gienio  był zawsze kapitalnym kumplem i uczynnym kolegą. 

Związany całym sercem i rodzinnie z Batorym. Ojciec i siostra potem syn i siostrzenice, synowa to Batoracy.

Uczestniczył we wszystkich zjazdach wychowanków, bardzo wielu spotkaniach opłatkowych i wielkanocnych

Gienek angażował się w tysiące spraw już w szkole a tym bardziej po ukończeniu studiów.

Stale był aktywny na różnych polach, wygłaszał, doradzał, reprezentował,  podróżował.

Z nami, kolegami z klasy był w stałym kontakcie.

No właśnie. To jakby wczoraj,   celebrowaliśmy razem Jubileusz 100 lecia Gimnazjum i Liceum, zaraz potem 50 lecie naszej matury. Umawialiśmy się znowu na spotkanie klasowe, na opłatek w szkole…

Kto zatańczy z koleżankami walca?

 

"Opłatek" - spotkanie świąteczne, 14 grudnia 2018 roku (piątek) 18:00

Spotkanie świąteczne Wychowanków Batorego odbędzie się w piątek, 14 grudnia, o godzinie 18:00 w naszej Szkole, w sali 24. Koszt poczęstunku wyniesie 30PLN. 

Niewygłoszone podziękowanie na obchodach 100-lecia Liceum im. St. Batorego w dniu 15 października 2018 roku

W imieniu osób, które otrzymały dyplomy ukończenia naszego Liceum 50, 60 i więcej lat temu, serdecznie dziękuję Dyrekcji Szkoły oraz Stowarzyszeniu Wychowanków za możliwość uczestnictwa w tej podniosłej uroczystości. 

Korzystając z okazji, chcę się zwrócić do uczniów, którzy właśnie złożyli piękną przysięgę. Ja wiem, że młodzież nie lubi rad i pouczeń. Ja też tego nie znosiłem w waszym wieku. Wiem, że sami dobrze wiecie, co i jak robić. Pozwólcie mi podzielić się dwiema refleksjami.

Pierwsza: miejcie świadomość, że żyjecie w kraju, w którym wasza przyszłość, wasza kariera, wasze sukcesy zależą tylko i wyłącznie od was. Zależą od waszego talentu, pracowitości i od odrobiny szczęścia. Żyjcie w zgodzie z sobą realizujcie swoje nawet najbardziej zwariowane pomysły, spełniajcie najbardziej niezwykłe marzenia, bo tylko takie życie - w zgodzie z sobą - da wam satysfakcję.

Druga refleksja dotyczy patriotyzmu. Dziś nie trzeba biegać z pistoletem i budować barykady. Dziś patriota to po prostu porządny, uczciwy człowiek. Nie jest nim ten, kto powiewa bez przerwy flagą i z byle okazji śpiewa hymn. Patriota to ten, kto sprząta po swoim psie, kto przestrzega prawa i uczciwie płaci podatki, kto jest wrażliwy na krzywdę innych, kto chce pomagać słabszym i ten, kto nie godzi się na zawłaszczanie naszych wolności, ten, kto czuje się Polakiem, ale także Europejczykiem.

Życzę wiec wam, młodsi koledzy, realizacji waszych marzeń w Polsce, we wspólnej Europie.

Marek Młynarski uczeń Liceum im. St. Batorego 1966-1968

Spotkanie zarządu 

Spotkania zarządu zwykle odbywają się w pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 18:00 w sali nr 27. Daty najbliższych spotkań:

 

Pożegnanie prof. Juliusza Łukasiewicza

Szanowni Państwo, Droga Rodzino i Przyjaciele, 

Jak Państwo wiedzą, Juliusz Łukasiewicz zmarł 31 marca 2018 r. w Ottawie.

Julek zawsze uważał, że właściwe pożegnanie osoby bliskiej, która odeszła to uczczenie Jej życia. I tak też chciał zostać zapamiętany - takim jakim był za życia. Jego ulubionym zwrotem były słowa: Live Life to the Fullest, i tak naprawdę żył.

14 kwietnia odbyło się w Ottawie spotkanie A Celebration of Julek's Life.

Teraz chcielibyśmy Państwa zaprosić na uroczystość Juliusz Łukasiewicz - życie spełnione, piękne. Spotkanie to odbędzie się w sobotę czerwca o godz. 17.00 w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Julka synowie, Piotr i Marek, przyjadą do Warszawy by wziąć udział w uroczystości dla uczczenia życia Julka.

Zamiast kwiatów rodzina będzie wdzięczna za datki na fundusz nagrody im. Juliusz Łukasiewicza w Jego Alma Mater, Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.

Wpłaty można kierować na: Julius Łukasiewicz Prize, Stefan Batory High School, c/o 2777 Dundas St.W., Toronto M6P 1Y4, ON, Canada, lub skontaktować się marklukasiewicz@gmail.com 

 

Pożegnanie Michała Jankiewicza

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 14 kwietnia 2018 r. w Tatrach w wieku 28 lat zginął Michał Jankiewicz, wspaniały Człowiek i Przyjaciel, wybitny Absolwent Liceum im. Stefana Batorego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zdolny ekonomista i analityk, miłośnik gór, mieszkał w Warszawie.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w poniedziałek 23 kwietnia 2018 roku w godzinie 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz miejscowy.

Żegnamy Cię, Przyjacielu!

Pożegnanie prof. Juliusza Łukasiewicza

 

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 31 marca 2018 r.

zmarł w Kanadzie nasz Kolega

 

prof. Juliusz Łukasiewicz

 

absolwent Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie (matura 1937).

Aktywny członek Stowarzyszenia Wychowanków naszej Szkoły.

Wieloletni fundator nagrody dla najlepszego maturzysty-matematyka.

 

 

Jego pogoda ducha, chęć życia i nieustanne podróżowanie po świecie wydawały się być wieczne. Znakomicie wykształcony, władający kilkoma językami był Obywatelem Świata. Bardzo liczyliśmy, że przyjedzie jak zwykle spotkać się przy kawie, a w tym roku szczególnie czekaliśmy, że we wrześniu będzie honorowym Gościem na jubileuszu 100-lecia Szkoły. Jest nam niezmiernie smutno, że już nas nie będzie zarażał tym swoim optymizmem.

Żegnamy Cię Julku. Pozostaniesz w naszej pamięci jako najlepszy Przyjaciel i Kolega.

 

Przyjaciele ze Stowarzyszenia Wychowanków

 

 Liceum i Gimnazjum im. Stefana Batorego

 

 

"Opłatek" - spotkanie świąteczne, 15 grudnia (piątek) 18:00

Spotkanie świąteczne Wychowanków Batorego odbędzie się w piątek, 15 grudnia, o godzinie 18:00 w naszej Szkole. Tzw. "opłatek", to szczególna okazja dla wszystkich absolwentów, profesorów i sympatyków naszej Szkoły by w świątecznej atmosferze spotkać się i złożyć sobie najlepsze życzenia. Podczas spotkania można zobaczyć długo niewidzianych znajomych, a od starszych kolegów dowiedzieć się, jak wyglądały takie spotkania w Batorym zaraz po wojnie. To niezwykłe momenty... 

Przypominamy, że udział w spotkaniu - kolacji jest płatny, koszt to 50 zł/os. Członkowie Stowarzyszenia z opłaconą składką za rok 2017 otrzymują 20% rabatu, tj. płacą 40 zł/os. 

Pożegnanie pułkownika Zbigniewa Makowieckiego

Uroczyste pożegnianie płk Zbigniewa Makowieckiego, kawalerzysty kampanii wrześniowej, żołnierza 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, aktywnego działacza Polonii brytyjskiej oraz absolwenta Naszej Szkoły odbędzie się 25 listopada o godz. 11:00 w Warszawie, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej; prochy złożone zostaną na Powązkach Wojskowych.

Informacja dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii: nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w piątek 3 listopada 2017 r. o godz. 12:30 w kościele NMP Matki Kościoła, Windsor Road, Ealing, London; spopielenie nastąpi o godz. 14.15 w Brakespear Crematorium, Ruislip.

Podpułkownik Zbigniew Makowiecki - Relacja z Gali na zamku w Suchej Beskidzkiej

Podpułkownik Zbigniew Makowiecki – Batorak 100-latek

25 marca 2017 roku na zamku w Suchej Beskidzkiej odbyła się wielka gala na cześć wówczas jeszcze podpułkownika Zbigniewa Makowieckiego. Powitanie odbyło się na dziedzińcu zamku, który przypomina nieco dziedziniec zamku na Wawelu, w asyście pocztów sztandarowych, plutonu kawalerii oraz licznie zgromadzonych gości.

Później odbyła się uroczysta kolacja w salach zamkowych, a następnie akademia w Sali Rycerskiej. W uroczystościach wzięło udział ponad 300 osób, w tym wojskowi, burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast, i oczywiście najbardziej ulubieni przez Jubilata – kawalerzyści.

W pewnym momencie na scenie pojawili się harcerze: Jadwiga Pisarska z Komendy Szczepu 23 WDHiZ im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także Natalia, Zuzanna i Daniel – chorąży oraz Małgosia, harcerka z Batorego. Druhna Jadwiga wygłosiła szczery, płomienny pean z okazji jubileuszu 100 lat druha Zbyszka, harcerza z tej samej drużyny.

Druh Zbyszek był zaskoczony i szczerze wzruszony – nie wiedział, że harcerze przyjadą na tę uroczystość. Długo z nimi rozmawiał. 

Wielki Bal Stulecia rozpoczął się oczywiście polonezem. O północy wygłoszono uroczyste toasty, zrobiono też pamiątkowe zdjęcie w krużgankach zamkowych. Jubilat przyjmował życzenia i drobne upominki, a bal trwał do rana.

Był jeszcze olbrzymi tort dzielony szablą przez Jubilata, młodzi ułani wręczali wszystkim paniom róże, pito toasty za zdrowie pań – a o północy, starym kawaleryjskim obyczajem, wypito zdrowie konia. Śpiewano też żurawiejki – słynne piosenki na poszczególne pułki kawalerii. O 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego była m.in. taka:

Kto ostrogą, szablą błyska?

To są strzelcy z Wołkowyska.

Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie „Kawaleria” – szwadron Toporzysko, występujące w barwach 3 Pułku  Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Na tej wspaniałej imprezie jubileuszowej był przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, kolega prezes Łukasz Hnatkowski, który wręczył Jubilatowi Złotą Odznakę Stowarzyszenia oraz upominki.

Na zakończenie warto dodać, że 30 września tego roku, w Kalinowym Dole, czyli tam, gdzie Zbigniew Makowiecki zakończył swój udział w kampanii wrześniowej, został odczytany stosowny rozkaz – i nasz Jubilat został awansowany do rangi pułkownika.

***

Krystyna Malik 

wyjątek z Głosu Batoraków 2017

Spotkania absolwentów z uczniami

Międzypokoleniowo - Batoracy - Batorakom przekazują doświadczenia życiowe - bezcenną wiedzę nie do zdobycia gdziekolwiek indziej. O tym czy warto, jak jest w i po - studiach, pracy - w konkretnych zawodach.

Jesteś uczennicą/uczniem? Chcesz żeby Twoja klasa miała tego typu spotkanie? napisz do nas!

Jesteś absolwentką/absolwentem? Podoba Ci się idea takich spotkań? napisz! Ty też możesz przekazać Twoje bezcenne doświadczenie młodszym Batorakom.