Dzieje Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie są bardzo burzliwe. Szkoła nazywana wzorcową dwukrotnie była likwidowana, wielu jej uczniów i profesorów oddało życie w czasie wojny i okupacji, część z nich była represjonowana już po 1945 roku. Pomimo wszystko w każdym okresie swego istnienia i działania cieszyła się dużą renomą. Nie mamy wątpliwości, że cały bagaż doświadczeń, Tradycji i historii Batorego wart jest zachowania i ciągłego poznawania. To właśnie jest celem istnienia Muzeum.
Zostało ono założone z inspiracji prof. Krzysztofa Białkowskiego przez absolwenta i nauczyciela historii prof. Marcina Mirosa. Dzięki poparciu Dyrekcji i pomocy finansowej Rady Rodziców możliwe było na przełomie lat 2001/2002 odremontowanie jednej z sal. Dzieli się ona obecnie na dwie części: archiwalną, gdzie przechowuje się zbiory oraz muzealną, w której eksponowane są w gablotach najciekawsze dokumenty i pamiątki.
Od roku szkolnego 2003/2004 Muzeum, oprócz uczniów z Batorego, zaczęły zwiedzać także wycieczki prowadzone przez warszawskich przewodników śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”. W każdym roku jest ich kilkadziesiąt. Wpisy w księdze wejść mówią wiele o przeżyciach naszych gości:
Grupy z zewnątrz są oprowadzane przez uczniów Batorego. Wkładają oni w tę działalność wiele serca i potrafią niejednokrotnie zarazić innych swym zapałem. Dotychczas przewodnikami byli: Krzysztof Stradomski, Filip Kaczmarczyk, Paulina Strupiechowska, Martyna Hlebowicz, Jan Pastwa, Krzysztof Wójcik, Gniewko Masztalerz, Szymon Skitek, Monika Winiecka, Ania Lenkiewicz, Ania Milewska, Joanna Olkowska. Obecnie obowiązki przewodnickie pełnią: Ola Kuls, Ewa Narożniak, Michał Barski, Kasia Zień, Ola Przybysz, Ada Tarłowska, Natalia Kowalczyk, Oktawia Sośnia, Zuzanna Strzałkowska, Ola Liszewska i Małgosia Panek.
W roku 2004 została przygotowana stała wystawa poświęcona dziejom Batorego, zaś trasa zwiedzania Szkoły wydłużyła się o nowy punkt - dwa kamienne cokoły z kotwicami Polski Walczącej namalowanymi przez Alka Dawidowskiego - odnowione staraniem Stowarzyszenia Wychowanków.
Muzeum nie było by atrakcyjne, gdyby nie współpraca ze Stowarzyszeniem Wychowanków i życzliwość wielu absolwentów, którzy decydują się na przekazanie swoich pamiątek osobistych związanych z pobytem w murach Batorego. Dzięki nim zbiory muzealne powoli, ale systematycznie się powiększają.
Batorackie archiwa
lia dzieliły losy Szkoły. Były wielokrotnie w latach: 1939, 1944, 1952 niszczone, lub rozpraszane. Dlatego każdy, choćby najmniejszy, dokument lub pamiątka są dla nas bardzo ważne.
Informacje dla zwiedzających Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie
Tak jak w poprzednich latach serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej Szkoły. Oprowadzamy wycieczki zwiedzające Warszawę szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec (możliwe także inne tematy, np.: Krzysztof Kamil Baczyński, Szare Szeregi). Organizacja zwiedzania odbywa się na podobnych zasadach jak dotychczas. Grupy zgłaszają się do opiekuna Muzeum Szkolnego pana Marcina Mirosa. Ponieważ zwiedzanie trwa około 45 minut, najchętniej przyjmujemy grupy o pełnych godzinach tak, by przewodnicy nie tracili zbyt wielu zajęć. Oczywiście można umówić się także na krótsze spotkanie. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy jedynym miejscem na trasie wycieczki, w którym większa grupa osób może skorzystać z toalet. Bardzo prosimy o ciszę i spokój w czasie przechodzenia do łazienek. W salach odbywają się zajęcia, a bywa, że odwiedza nas wiele grup tego samego dnia. To może przeszkadzać zarówno nauczycielom jak i uczniom. Opiekunów grup prosimy o uiszczenie opłaty za oprowadzanie – 100 złotych na konto Rady Rodziców w pokoju nr 19. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczamy na środki higieniczne oraz rozwój Muzeum Szkolnego. Każda wycieczka otrzyma płytę z filmem promocyjnym i prezentacją o Akcji pod Arsenałem oraz specjalny numer gazetki szkolnej Batorak dla nauczyciela. Dla uczniów możliwość nabycia pisma w cenie 2 złotych.
Grupy zwiedzające mają możliwość wykupienia obiadów w Szkole.
Istotne zmiany:
Ze względu na odnowienie podłóg w całej Szkole uczestnicy wycieczek będą ją zwiedzali w kapciach nakładanych na buty. Ponieważ liczba kapci jest ograniczona, nie możemy oprowadzać zbyt wielu osób jednocześnie. Ma to duże znaczenie szczególnie w październiku oraz wiosną. Są to okresy wzmożonego ruchu wycieczkowego (w październiku 2009 roku w ciągu jednego dnia odwiedziło Batorego 7 grup). Dlatego bardzo prosimy o wcześniejsze rezerwowanie terminów. Może się boweim zdarzyć, że nie będziemy w stanie przyjąć grupy, która zgłosi się „w ostatniej chwili”.
Wycieczki niezapowiedziane będą przyjmowane tylko w hallu na parterze, jeśli względy organizacyjne na to pozwolą.
Marcin Miros: kom. 661 644 278 (nie w czasie lekcji), e-mail: marcinmiros@gmail.com lub przez sekretariat Szkoły: 0 22 628 21 01.
Konto bankowe dla muzeum (prowadzi RR):
Bank Zachodni WBK
06 1090 1043 0000 0001 3334 4509